pralka, urządzenie elektr. do prania odzieży i in. wyrobów z tkanin i dzianin;
oprócz pralek stanowiących sprzęt gospodarstwa domowego, występują również pralki przemysłowe (pralnice), stosowane w zakładach pralniczych, fabrykach tkanin i odzieży, oraz pralnice przewoźne, instalowane na podwoziach samochodowych lub kol., stosowane przez wojsko oraz np. podczas likwidowania skutków klęsk żywiołowych. Pralki dzielą się na: wirnikowe, automatyczne bębnowe (najpowszechniejsze) oraz ultradźwiękowe.
Pralka automatyczna bębnowa składa się z: obudowy, zbiornika zawieszonego w obudowie na sprężynach i amortyzatorach oraz bębna z blachy ze stali nierdzewnej z otworami (zawieszonego w zbiorniku obrotowo na łożyskach). Procesem prania steruje programator; wysokość poziomu wody reguluje zawór hydrostatyczny; przed przypadkowym otwarciem pralki w czasie prania chroni zamek elektromagnetyczny współdziałający z czujnikiem zamknięcia; temperaturę prania (30–90°C) zapewnia grzałka elektryczna. W zasadniczej fazie prania bęben obraca się w jedną i w drugą stronę; w fazie płukania (powtarzanej kilakrotnie) pompa napędzana małym silnikiem usuwa wodę z bębna, następuje odwirowanie (z prędkością do 1800 obrotów/min).
W 1797 Amerykanka M. Bellis wynalazła tarę do prania. W 1851 Amerykanin J. King uzyskał patent na pralkę bębnową z napędem ręcznym, a 1858, także Amerykanin H. Smith — na pralkę wirnikową; 1904 rozpoczęto w USA produkcję przem.; 1949 do sterowania pracą pralek użyto kart perforowanych, wkrótce rozpoczęto produkcję pralek automatycznych (w Europie 1951). Pierwsze pralki automatyczne sterowane mikroprocesorem wyprodukowano 1978; 2002 w Japonii podjęto produkcję pralek piorących przy wykorzystaniu ultradźwięków, co umożliwia pranie przy użyciu mniejszej ilości środków piorących lub bez ich udziału; 2003 skonstruowano pierwszą pralkę z dwoma bębnami — przeciwbieżny ruch współosiowych bębnów imituje pranie ręczne i zapewnia szybsze i dokładniejsze usuwanie brudu niż w tradycyjnych pralkach automatycznych.
[źródło: pralka, Encyklopedia PWN: źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy]

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia pralki?


Jak wyczyścić pralkę? (etapy)

  • PRZYGOTOWANIE: odłącz pralkę od prądu, podłóż ręcznik pod miejsce, gdzie znajduje się filtr, jeśli to możliwe to zakręć zawór wody, przygotuj miskę z ciepłą wodą i płynem do naczyń
  • FILTR: zdejmij pokrywę serwisową, za pomocą wężyka  spuść wodę  do naczynia (u mnie to się nie sprawdza, dlatego podkładam ręcznik i woda wylewa się przy odkręceniu filtra :) ), umyj filtr i  wyczyść otwór. 
  • CZYSZCZENIE SZUFLADY: wyjmij kasetkę z obudowy, dokładnie ją umyj wodą z płynem do naczyń (do zakamarków użyj szczoteczki), aby pozbyć się osadu z kamienia odmocz szufladę w misce z wodą i 1/2 szklanki octu; szufladę możesz też umyć w zmywarce :)  
  • KOŁNIERZ: umyj kołnierz delikatną ściereczką namoczoną wodą z płynem do naczyń (bez użycia octu (!) )
  • Umyj obudowę pralki, upewnij się, że wszystkie elementy są prawidłowo zainstalowane, odkręć zawór wody i podłącz urządzenie do prądu
  • CZYSZCZENIE BĘBNA: nastaw program 90°C (bez wsadu z uniwersalnym środkiem piorącym lub dwoma tabletkami do zmywarki wrzuconymi do bębna)
  • wytrzyj kołnierz, zostaw uchylone drzwiczki i szufladę do wyschnięcia - GOTOWE :)

Jak często czyścić pralkę?

Zapraszam Cię do obejrzenia mojej rolki "czyszczenie pralki":